Atrakcje turystyczne Gór Świętokrzyskich

Zwiedzaj region świętokrzyski nocując w naszych komfortowych domkach!

Góry Świętokrzyskie to przepiękne i jednocześnie mocno niedocenione miejsce na turstycznej mapie Polski. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej atrakcjom turystycznym tego regionu. Weekendowy wypad z Krakowa lub Warszawy to zaledwie 1,5 godziny jazdy i szansa na zobaczenie bardzo ciekawych zabytków i przyrody. Oczywiście polecamy wypad na kilka dni wraz z noclegiem w naszej Ostoi!

Najciekawsze atrakcje turystyczne w Górach Świętokrzyskich

Poniżej przedstawiamy najciekawsze atrakcje turystyczne Gór Świętokrzyskich wraz z informacją o dojeździe z naszej Ostoi.

Atrakcje

Święty Krzyż

Od czego zacząć zwiedzanie Gór Świętokrzyskich jak nie od miejsca, z którego wywodzi się sama nazwa tego pasma górskiego oraz całego regionu i województwa. Święty Krzyż, inaczej nazywany Łysą Górą to drugi po Łysicy najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Już we wczesnym średniowieczu miejsce to nabrało znaczenia religijnego stając się jednym z głównych ośrodków kultu słowiańskiego na ówczesnych terenach Polski. Po tej epoce pozostał już tylko tak zwany wał kultowy otaczający znaczącą część wzniesienia.

Święty Krzyż przecinają dwa szlaki turstyczne. Czerwony Główny Szlak Turystyczny Gór Świętokrzyskich prowadzący z Gołoszyc do Kuźniaków oraz niebieski szlak ze Świętego Krzyża do Pętkowic.

Święty Krzyż - atrakcje turystyczne
Święty Krzyż - atrakcje turystyczne

ŚwiĘTY KRZYŻ

Opactwo Benedyktynów na Świętym Krzyżu

Opactwo Benedyktynów to niewątpliwie jedna z największych atrakcji turystycznych w Górach Świętokrzyskich. Według historycznych zapisów zostało ufundowane przez Bolesława Chrobrego w 1006 roku. W XIV w. Władysław Łokietek przekazał opactwu relikwie drzewa krzyża świętego. Właśnie od nich wzięła się obecna nazwa opactwa i całego regionu.

Święty Krzyż

Muzeum przyrodniczego Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Odwiedzając Święty Krzyż wraz z Opactwem Benedyktynów warto zajrzeć do znajdującego się w byłych budynkach Opactwa Muzeum przyrodniczego ŚPN.

Święty Krzyż - atrakcje turystyczne
Święty Krzyż - atrakcje turystyczne

ŚwiĘTY KRZYŻ

Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze

Kolejnym ciekawym miejscem na Świętym Krzyżu jest wieża nadawcza o wysokości 157 m. Dzięki swojej lokalizacji wieża zapewnia dostęp do sygnału radiowo-telewizyjnego praktycznie na całe województwo świętokrzyskie oraz część ościennych województw: podkarpackiego, łódzkiego, mazowieckiego, małopolskiego, lubelskiego i śląskiego.

NaJWYŻSZY SZCZYT

Łysica – Gołoborza Świętokrzyskie

Łysica to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Ma 614 metrów wysokości. Jej zobacza pokryte są charakterystycznymi dla tych gór gołoborzami, czyli polami głazów nieporośniętych praktycznie żadną roślinnością. Łysica połączona jest ze Świętym Krzyżem czerwonym szlakiem turystycznym. Przejście tego niemal 14 kilometrowego odcinka zajmuje około 4 godzin.

Święty Krzyż - atrakcje turystyczne
Święty Krzyż - atrakcje turystyczne

ŚwiĘTY KRZYŻ

Nowa Słupia

tbc

ZAMEK

Ruiny zamku w Chęcinach

Zostawiamy wzniesienia Gór Świętokrzyskich i przenosimy się na południowy-zachód województwa. Nieopodal Kielc, w malowniczej scenerii świętokrzyskich wzniesień znajdują sie ruiny zamku w Chęcinach. Twierdza wzniesiona na przełomie XIII i XIV wieku lata swojej świetności przeżyła za czasów Kazimierza Wielkiego. Niestety w XVII wieku większość zabudowań zamkowych zostało spalonych a dzieło zniszczenia przypieczętował potop szwedzki, który do Chęcin dotarł w 1706 roku.

W latach 2013-2015 ruiny zamku zostały odrestaurowane, stanowiąc teraz atrakcyjny cel turystyczny w regionie. Do zamku w Chęcinach z Ostoi Świętokrzyskie dojazd zajmuje niecałe 30 minut. Prowadzi drogą ekspresową S7 w kierunku Krakowa.

Święty Krzyż - atrakcje turystyczne
Święty Krzyż - atrakcje turystyczne

Chęciny – Kielce

Jaskinia Raj

Po zwiedzeniu zamku w Chęcinach warto zajrzeć do pobliskiej jaskini Raj. Kielecka jaskinia obok Jaskini Niedźwiedziej w Sudetach należy do najciekawszyc jaskin wapiennych w Polsce. Jaskinia powstała około 360 milionów lat temu. Dla współczesnych została odkryta w 1963 roku przy próbach wydobycia kamienia wapiennego na potrzeby budowlane okolicznych przedsiębiorców.

Obecnie teren jaskini to rezerwat przyrody dostępny do zwiedzania w okresie od 15 stycznia do 15 listopada każdego roku. Do jaskini wpuszczane są jednorazowo grupy maksylamnie 15 osobowe z przewodnikiem.